הוסף ציטוט

אני רוצה שהבנות שלי יהיו מוצלחות. אבל…

מאת אסף כץ
15.3.16

הורים רוצים שהילדים שלהם יהיו מוצלחים. זה טבעי. זה בסיסי. גם אני רוצה שהבנות שלי יהיו מוצלחות. יש לי 3: שני, רוני ומאיה. אני רוצה שהן יהיו מאושרות, חכמות, יצירתיות, קצת חנוניות אבל מקובלות וחברתיות ועוד הרבה סופרלטיבים שיעזרו להן בדרכן להיות מוצלחות. כן, אני רוצה גם וגם וגם. אחרת איך הן יהיו מוצלחות? אבל זה מה שאני רוצה, וזה מוגזם, גם ברמת הציפייה ובטח ברמת המסר שאותו אני רוצה להעביר להן. לילד לא אומרים “תהיה חכם” או “תהיה יצירתי”, כלומר אפשר להגיד לו את זה 100 פעם, או 1,000 – זה לא יעזור. אז האחריות שלנו כהורים היא לתת להם את הכלים להתפתח, לעודד אותם לקרוא ולאתגר אותם כדי שאולי יהיו חכמים יותר ואולי גם יותר יצירתיים. כך שאת סל המסרים של “גם וגם וגם” אני לא זורק על הילדות שלי אלא שומר לעצמי ומנסה להעביר את זה פחות בדיבורים ויותר בתכל’ס.

אז נשארנו עם השאלה, מה כן אני אומר לילדה? מהם המסרים שאותם אני רוצה שהיא והאחיות שלה יאמצו ויחבקו?
החלטתי שאני את הילדות שלי לא מבלבל עם כמה מסרים, זה נכון שהרבה דברים חשובים, אבל מהו אותו מסר אחד שאיתו אני רוצה שיקומו בבוקר ואיתו יירדמו? המסר שיהפוך לטבע שני, או אפילו ראשון שלהם?

מעשים טובים

לפני כמה שנים, כששני, הגדולה (9) הייתה בת 3 כזה, בדרך לגן, מצאתי את עצמי אומר לה שהדבר החשוב ביותר בעיני הוא להיות אדם טוב. אמירה קצת גדולה על ילדה בת 3, אבל זה לא הפריע לי. הסברתי לה מה זה להיות אדם/ילד טוב/טובה – על ההתנהגות בגן, היחס לחברים שלה, וגם לכאלה שהם פחות חברים שלה, למשפחה, למישהו שאנחנו לא מכירים אבל צריך עזרה, לאחר ולשונה. להליכות הבוקר שלי עם שנשן הצטרפו עם הזמן גם רוני (רונצ’ו היום בת 7) ומאיה מתוקאיה (3.5).
עם השנים, הגנים אליהם צעדנו יחד בכל בוקר השתנו, החברים של הבנות, הגננות והמורות גם – וכך גם השבילים בהם הלכנו הלכו והשתנו, אבל המסר? המסר נשאר, והוא לא השתנה.
גם לפני השינה, כשאני יושב ליד כל אחת מהן ומזכיר להן כמה מדהימות הן, כל אחת בדרכה שלה, אני לא שוכח להזכיר בקטנה מהו הדבר הכי חשוב בעיני “להיות אדם טוב”. לא כל לילה, ולאו דווקא באותן מילים, אלא משתדל גם לעטוף את זה בסיפור, עדיף מהחיים. דואג שיזכרו מה חשוב באמת.

מעשים טובים

אני לא משלה את עצמי, ולא אשלה גם אתכם: הילדות שלי לא קמות בבוקר והולכות לאתר חיות תשושות כדי להציל אותן מהטבע האכזר, ואולי לא תמיד יקפצו ראשונות לעזור למישהו כי “רגעעע אני באמצע הכנת צמיד גומיות!!!!!”. אבל… אני יודע היום שלעשות טוב עושה להן טוב – הן לא מנפנפות בזה וגם לא תמיד מספרות לנו על משהו טוב שעשו (הכי כיף לשמוע על זה מהורה אחר). עם הזמן הבנות עזרו לנו טיפה לשכלל את המסר ל”מעשה אחד טוב ביום” – ברור שלא אני ולא הן תמיד עומדים ועומדות בזה, אבל… המסר קיים בשיח שלנו, וגם כשלא מדברים על זה, הוא מרחף באוויר. אז למה שיתפתי אתכם בכל הטוב הזה דווקא היום? היום מציינים בישראל את יום מעשים טובים.
אתם מוזמנים לעשות אחד 🙂

לקריאת טורים נוספים באתר שלנו

265920_10150276801897491_121071_oאסף כץ
אבא של שני, רוני ומאיה. יחד עם שרית (אשתו) יזם לפני כשלוש שנים את דף הפייסבוק “ילדים הם התסריטאים הטובים בעולם” ומאז הם מטפחים אותו עד עצם היום הזה. אסף הוא גם איש קריאייטיב, תסריטאי ומרצה. כתב בעבר לתכניות הטלוויזיה ‘ארץ נהדרת’ ו’מועדון ‘לילה’ ובהווה הוא אחד היוצרים של הסדרה ‘אלישע’.