הוסף ציטוט

זכרונותיי מעולם נטול מסכים

מאת אביעד פיליפ
26.9.17

איך אפשר להעביר את חוויות הילדות הנוסטלגיות שלנו לילדינו?
אנו חיים בעולם מהיר, בלתי סלחני, מדפדפים ימינה ושמאלה במכשירי הסמארטפון ומיד ניצבים למול עינינו תמונות וזיכרונות נהדרים מאירועים שונים. אם נביט אל העבר הלא ממש רחוק, נראה כי האלבומים ובהם תמונות מילדותנו שהעלו אבק יכולים להעביר מסרים נהדרים לילדינו, להזכיר להם את משחקים אהובים כמו חמש אבנים ושלוש מקלות וגם את הפיאט הישנה שקרטעה בכבישים. כל אלה יכולים לגלות להם כיצד חיינו ומה לבשנו כאשר אנו ההורים, היינו ילדים.

ילדים הם עם סקרן מטבעו, הם נולדו עם צורך עז לדעת, להכיר ומידי פעם שואלים גם שאלות מאתגרות על עברנו, ואנו כהורים צריכים מטבע הדברים לתת להם תשובות. הדרך הטובה להמחיש להם את הדברים ולהתקרב אליהם, היא דווקא על ידי משהו מוחשי שיכול לקרב אותם אלינו ולאפשר להם להבין כיצד חיינו ללא טלפונים ומסכים.

שמי אביעד פיליפ, אבא לשלושה ילדים, ואשמח לחלוק אתכם כמה רעיונות נוסטלגיים מניסיוני, שתוכלו ליישם עם הילדים ולהעביר איתם אחר הצהריים מהנים במיוחד:

 • שחקו עם הילדים משחקים מהעבר
  כדי להעביר חוויה נוסטלגית עוצמתית לדור ה- Y שרגיל להיצמד למסכים, שחקו עמם משחקים ישנים וטובים כמו – חמש אבנים, שלוש מקלות, דג מלוח, קפיצה בגומי, סבתא סורגת, קלאס, דוקים והרשימה עוד ארוכה. בהזדמנות זו, תוכלו לספר להם כמה סיפורים מצחיקים שחוויתם בילדותכם, כמו איך ניפצתם עם הכדור את החלון של השכן, ממש כמו שאני סיפרתי לילדיי.
 • ספרו להם על התחביבים שהיו לכם כילדים
  שיחה פתוחה מלב אל לב בין ההורים לילדים, יכולה לחבר בניהם ולאפשר להורים להעביר אחר הצהריים בלתי נשכחים. לכן, ספרו לילדים על התחביבים שהיו לכם כילדים ובקשו מהם שיספרו לכם גם את התחביבים שלהם. אני למשל סיפרתי לילדיי איך אהבתי לשחק כדורגל במגרש בשכונתי ובדרך זו גיליתי שגם בני מתעניין במשחקי כדורגל. מובן שזוהי גם הזדמנות נהדרת לגלות כישרונות צעירים ולפתח אותם.
 • הוציאו מהבוידעם את אלבומי התמונות וקלטות הוידאו
  לכולנו יש תמונות מילדותנו שמעלות אבק אי שם בבוידעם (גם לי), ולכן כאשר הילדים כבר גדולים ונמצאים בגיל הבנה מבחינה קוגניטיבית, תוכלו לעיין איתם יחד בתמונות הישנות, לספר להם חוויות ילדות נהדרות ואפילו לצפות בסרטוני וידאו ישנים. באותה הזדמנות, תוכלו לבדוק למי הילדים דומים ואולי גם לראות אותם מתווכחים ביניהם מי יותר דומה למי. זכרו – לא רק הילדים ייהנו מהחוויה, אלא גם אתם כהורים בדיוק כמוני – תוכלו להיזכר בנוסטלגיה הישנה מבית ההורים.
 • קחו את הילדים לשכונה בה גדלתם
  אין כמו מראה עיניים, ולכן אם הדבר מתאפשר ובקרבת מקום, קחו את הילדים ל”טיול שורשים” קטן בשכונה בה גדלתם והראו להם את הגן, את בית הספר ואפילו את מגרש הכדורגל האהוב בו נהגתם לשחק לאחר הלימודים. מובן שתוכלו להראות להם היכן הייתם קושרים את האופניים, ואת המכולת השכונתית בה נהגתם לקנות שוקו ולחמנייה ולספר להם סיפורים כיד הדמיון.

החוויות הנוסטלגיות שהעברתי לילדיי היא הסיבה המרכזית שגרמה לי לפתוח את חברת זיכרון צילומי העוסקת במלאכת שימורם של רגעים נוסטלגיים וחומרים ישנים בעלי ערך שלא יסולא בפז. ממש חיבור לחוויות וזיכרונות והצורך לשמר את האוצרות של הלקוחות שלנו.

אביעד פיליפ הוא אבא ל-3 ילדים: שקד (7), נטע (4)
ואלדר (1) והבעלים של חברת זיכרון צילומי.

להצצה באתר לחצו כאן >>