הוסף ציטוט

אין גבול לסקרנות

מאת איל אמיר
1.4.17

אין גבול לסקרנות.
ילד נולד עם עיניים פקוחות ורצון, שלא לומר צורך, ללמוד, להכיר, להבין וליישם את מה שלמד. זה טבעי, אי אפשר באמת להתווכח עם זה.

מה עוד בילד מגיע מובנה מהלידה? כמובן – רצון ליהנות וגם כאן מדובר על צורך. המוח משחרר שלל הורמונים ונוירוטרנסמיטורים שנותנים מתנה של הנאה כתגובה לגירוי חיצוני – משחק, מאכל טעים, מרקם של חומר, או חוויה.
אז מה הכי הגיוני לעשות עם כל זה? נכון! לתת לילד גירויים מהנים, משחקים, חוויות, כדי שייהנה וגם ילמד ביחד, edutainment קוראים לזה היום, למידה בכיף, אם תרצו.

 כמובן שהמקום הראשון לעשות את הדבר הזה זה בבית – לבשל ביחד, לעשות ניסויי מדע פשוטים, לבנות דברים ביחד ולדאוג לסביבה מרתקת עשירה ומאתגרת. לא לשכוח להקפיד על מינון נכון של משחקים בין לבד וביחד, וכאשר ביחד גם מינון נכון בין משפחה וחברים. לכל הרכב של שחקנים יש את התועלת העצומה שלו, גם בבניית הכלים החברתיים המגוונים והעמקת הקשר בתוך המשפחה.

וכל הפעילות הברוכה הזו ממשיכה בשמחה גם מחוץ לבית כמו בטיולים בטבע (אל תחששו לגעת בכול, להרים, להכיר, לחוות… אבל בזהירות, גם על החי והצומח וגם על עצמכם) ובמרכזי חוויה משפחתיים, מגרשי משחקים, לונה פארקים ומוזיאונים.

 כאן תרשו לי להתעכב רגע. מוזיאונים לילדים, בין אם מוזיאוני מדע או אחרים, הם מקום מצויין לפיתוח הסקרנות הטבעית ולהרחבת אופקים. קחו למשל מקום כמו מדעטק, מוזיאון המדע בחיפה, שמציע מגוון של למעלה מ-20 תערוכות קבע בנושאי מדע וטכנולוגיה מכל הספקטרום, לכל הגילאים ובהמון תחומי עניין. יש להם גם פארק מדע חיצוני, שכולל מתקני לונה פארק גדולים, כל אחד מהם משקף תופעה מדעית מרתקת, וכיף, המון כיף.

אבל איך הילדים מבינים את מה שהם “אמורים” ללמוד מהמתקנים?

קבלו תיקון להנחת היסוד הזו. הם לא אמורים ללמוד, זה לא בית ספר. הם אמורים ליהנות, לחייך, להתרוצץ במרחב מוגן ולזכור את היום הזה ככיף. הידע, ולא מדובר על נוסחאות או מונחים בלטינית, אלא על הבנה בסיסית ביותר של “איך דברים עובדים”, נטמע בתוכם בדרכים אחרות.

אתן לכם תרחיש הגיוני, אתם משתעשעים במנוף של ארכימדס בפארק המדע. ההורים יושבים בנחת בכדור הארץ, שתלוי על צידו האחד של המנוף, מהרהרים באמירה המפורסמת “תנו לי נקודת משען וארים את העולם”, הילדים מנסים להרים את ההורים עם חבל שנמצא בנקודה מספר 1, הקרובה ביותר לנקודת המשען. הם לא מצליחים וצוחקים עליכם שאתם כבדים ואז הם עוברים לנקודה 2 ומצליחים קצת יותר כאן כבר מתחילה התלהבות מסוג חדש, ואז… בנקודה 3, לא חשוב כמה כבדים אתם, הילדים הקטנים שלכם מצליחים להרים אתכם באוויר לקול מצהלות ושעשוע, אז איך תדעו שהם למדו משהו?חודש אחרי כן, תצטרכו להרים משהו בבית ופתאום הקטנים יבואו אליכם עם רעיון, בוא נשים מוט ארוך ונלחץ מרחוק, כמו שראינו במנוף במדעטק.

ככה זה עובד. הידע נטמע ברמה עמוקה ואמיתית, הופך לחלק מהחיים ויוצא על פי צורך. בלי מבחנים, בלי ציונים, בלי לחץ.

 במדעטק יש יותר מ-400 מוצגים, מכולם אפשר ליהנות ועל הדרך להרוויח ידע, או סתם עניין. פסח הוא זמן מצוין לחוויה משפחתית במדעטק, אתם מוזמנים. אולי נתראה…

תהנו 🙂


איל אמיר
אבא לשני ילדים סקרנים במיוחד.